Apie konferenciją

2019 m. Lietuvoje minimas prieš 100 metų įkurtos organizacijos – Lietuvos šaulių sąjungos – jubiliejus. Ši organizacija susiformavo atkuriant Lietuvos valstybę ir, savo veiklą grįsdama paramilitarizmo principais, tapo Lietuvos kariuomenės talkininke Nepriklausomybės kare. Lietuvos šaulių sąjunga savo veiklą vykdė iki 1940 m., Sovietams okupavus Lietuvą ji buvo likviduota. Savo veiklos principais tarpukariu veikusi Lietuvos šaulių sąjunga nebuvo unikali, paramilitarinio pobūdžio organizacijos veikė ir kitose Europos šalyse. Su kai kuriomis iš jų Lietuvos šaulių sąjunga palaikė giminingus ryšius.

Lietuvos šaulių sąjunga ir Vytauto Didžiojo universiteto mokslo klasteris „Lietuvos karo istorijos ir paveldo tyrimai“ organizuoja tarptautinę mokslinę konferenciją Kaune, kurios metu Lietuvos ir užsienio mokslininkai, vykdantys istorinius Lietuvos šaulių sąjungos arba kitų paramilitarinių organizacijų tyrinėjimus, pasidalintų savo tyrimų rezultatais ir įžvalgomis su kolegomis, akademine bendruomene ir visuomene.

Tarptautinėje mokslinėje konferencijoje bus siekiama išanalizuoti Lietuvos šaulių sąjungos ir europietiškojo paramilitarizmo veiklos istorines aplinkybes ir šių judėjimų svarbiausias idėjas, dariusias poveikį XX a. Europos valstybių ir visuomenių raidai.

PROGRAMA


Lapkričio 21 d. (ketvirtadienis)
10.00 - 10.30
Dalyvių registracija
10.30 - 11.00
Konferencijos atidarymas, sveikinimo kalbos
I posėdis
Pirmininkauja Mindaugas Nefas
Vytauto Didžiojo universitetas
11.00 - 11.20
Šaulių sąjunga tarpukario Lietuvos „didžiojoje politikoje“: tarp ginkluotų iššūkių ir diplomatijos
Algimantas Kasparavičius
Lietuvos istorijos institutas
11.30 - 11.50
Kelios pastabos apie Lietuvos politines partijas, šaulius ir Šaulių sąjungą tarpukariu
Artūras Svarauskas
Lietuvos istorijos institutas, Vytauto Didžiojo universitetas
12.00 - 12.20
Lietuvos šaulių sąjunga ir ukrainiečių laisvės judėjimas ukrainiečių istoriografijoje
Artem Petryk
Chersono universitetas; Klaipėdos universitetas
12.30 - 14.00
Pietūs
II posėdis
Pirmininkauja Vygantas Vareikis
Klaipėdos universitetas
14.00 - 14.20
Lietuvos šaulių sąjunga tarpukario Lenkijos spaudoje
Bogusław Kosel
Balstogės universitetas
14.30 - 14.50
Lietuvos Šaulių sąjungos klausimas Klaipėdos krašto viešajame diskurse 1923-1924 m.
Silva Pocytė
Klaipėdos universitetas
15.00 - 15.20
Siekiai sušaulinti Vilnių 1939–1940 m.
Mindaugas Nefas
Vytauto Didžiojo universitetas
15.30 - 16.00
Kavos pertrauka
16.00 - 16.20
Lietuvos šaulių sąjungos savaitraščio „Trimitas“ tarpukariu raktiniai žodžiai turinio analizei
Vytautas Jokubauskas
Klaipėdos universitetas
16.30 - 16.50
Šauliai ir tautinės mažumos: ideologijos aspektas
Hektoras Vitkus
Klaipėdos universitetas
Lapkričio 22 d. (penktadienis)
III posėdis
Pirmininkauja Jonas Vaičenonis
Vytauto Didžiojo universitetas
9.30 - 9.50
Lietuvos Šaulių sąjungos ir buvusių karių organizacijų bendros veiklos apžvalga (1923–1940)
Aušra Jurevičiūtė
Vytauto Didžiojo karo muziejus
10.00 - 10.20
„Aizsargi“ veikla tarpukariu (1919-1940): vieta nacionalinės gynybos sistemoje
Juris Ciganovs
Latvijos karo muziejus
10.30 - 10.50
Ukrainiečių gimnastikos ir ugniagesybos „Luh“ sąjunga (1925-1939)
Andri Rukkas
Kijevo nacionalinis Taraso Ševčenkos universitetas
Ruslana Martseniuk
Kijevo nacionalinis Taraso Ševčenkos universitetas
11.00 - 11.30
Kavos pertrauka
11.30 - 11.50
Pakirstos šaknys: Lietuvos šaulių sąjunga 1939-1940 metais
Vygantas Vareikis
Klaipėdos universitetas
12.00 - 12.20
Savanoriškumo reikšmė Atkurtosios Lietuvos gynybos sistemoje (Baltijos šalių ir Lenkijos kontekste)
Egidijus Papečkys
Klaipėdos universitetas
12.30 - 13.00
Konferencijos apibendrinimas

Organizatoriai

Rėmėjai

Ankstesnės konferencijos

2018 m. Tarptautinė konferencija „Visuotinė gynyba – ar vis dar aktualu?“

2018 m. lapkričio 16 d. Vilniaus Rotušėje vyko tarptautinė konferencija „Visuotinė gynyba – ar vis dar aktualu?“ Jos metu aptarta visuomenės svarba šalies saugumo stiprinimui globaliu lygmeniu, įvertintos kitų šalių patirtys. Kartu su Lietuvos verslininkais, politikais, kariuomenės atstovais kalbėta apie tai, kiek šiandien yra aktualus visuotinės gynybos klausimas ir kaip Lietuvos visuomenė gali prisidėti prie šalies gynybos stiprinimo. Konferencijoje savo patirtimi ir įžvalgomis dalinosi aukšto rango pranešėjai ir ekspertai iš užsienio: Vokietijos, Suomijos, Ukrainos.

Pagrindinį pranešimą apie geopolitinę saugumo situaciją skaitęs vokiečių kariuomenės atsargos generolas, buvęs NATO Jungtinės pajėgų vadavietės vadas Egonas Rammsas, išskyrė šiandienos didžiausius geopolitinės situacijos iššūkius: užšaldytus karus regionuose, terorizmo išpuolių grėsmę, kibernetinius nusikaltimus ir dėl greitos globalizacijos nykstančią ribą tarp melo ir tiesos. „Kai kurie manė, kad išauš nauja era be jokio karo, tačiau pažvelgus į pastaruosius 28-erius metus, tokia prielaida yra visiškai neteisinga. Jeigu šiandieninę geopolitinę situaciją lyginsime su Šaltojo karo laiku, tai šiandien pasaulis daug nestabilesnis ir pavojingesnis nei buvo, – kalbėjo E. Rammsas. Savo įžvalgomis apie regioninio saugumo iššūkius dalinosi Suomijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Christeris Michelsonas ir Ukrainos medijų centro hibridinio karo analitinės grupės direktoriaus pavaduotoja Liubova Tsybulska.

Lieuvos saugumo ir visuotinės gynybos klausimus aptarė Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos politikos mokslų doktorantas Remigijus Žilinskas, Vilniaus universiteto TSPMI lektorius dr. Deividas Šlekys. Viceministras savo pranešime pabrėžė, kad šiandieninis pasaulis yra labai sudėtingas, sunku atskirti tiesą nuo melo ir į kokius signalus reikia reaguoti – kur yra tik informacinis triukšmas, o kur – svarbi informacija.

Apie Lietuvos visuotinės gynybos teisinių, moralinių ir karinių įsipareigojimų problematiką diskutuos Konstitucinio teismo pirmininkas prof. dr. Dainius Žalimas, saugumo ir gynybos analitikas Aurimas Navys bei Šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Gintaras Koryzna.

Konferencijos globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Peržiūrėti programą
Peržiūrėti galeriją

2017 m. LŠS konferencija „Visuomenė – šalies saugumo garantas?“

2017 m. lapkričio 17 dieną Vilniuje vyko Lietuvos šaulių sąjungos organizuojama tarptautinė konferencija „Visuomenė – šalies saugumo garantas?“ Jos metu apie šalies saugumą ir gynybą, visuomenės ir įvairių organizacijų vaidmenį stiprinant pilietinį pasipriešinimą kalbėjo žinomi visuomenės, kariuomenės atstovai, savo įžvalgomis dalinosi akademinės bendruomenės nariai, įvairių institucijų atstovai iš Izraelio, Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos. Pagrindinį pranešimą skaitė antrą aukščiausią karinį laipsnį Izraelyje turintis vyresnysis atsargos pareigūnas majoras generolas Aijalas Aizenbergas (Eyal Eisenberg), kuris vadovavo Izraelio Namų frontui, buvo atsakingas už šalies gynybą ir saugumą, skubiąją parengtį bei nacionalinio lygio intervenciją, vadovavo specialiosioms pajėgoms, įvairioms brigadoms ir būriams.

Apie Europos ir Baltijos šalių saugumą bei jo užtikrinimo galimybes kalbėjo Estijos diplomatas, buvęs žvalgybos vadas, verslininkas ir politikas Erikas-Nijilsas Krosas (Eerik–Niiles Kross), kuris gerai žinomas kaip saugumo ir užsienio politikos ekspertas, Vladimiro Putino kritikas.

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Ainė Ramonaitė konferencijoje pirmą kartą pristatė Baltijos pažangių technologijų instituto atliktą tyrimą „Pilietinio pasipriešinimo galimybės ir prielaidos Lietuvoje“. Ji papasakojo, kur slypi Lietuvos pilietinės galios ir kaip jas padidinti, kas ir kodėl eitų ginti tėvynės, kiek mūsų gynybines galias mažina Rusijos propaganda bei kokios vertybinės nuostatos ir įgūdžiai reikalingi pilietiniam pasipriešinimui.

Peržiūrėti programą
Peržiūrėti galeriją

2015 m. LŠS konferencija „Saugumo situacija Baltijos regione: grėsmės ir atsakas“

2015 m. lapkričio 20 d. Vilniuje vyko antroji Lietuvos šaulių sąjungos organizuota ir šalies Prezidentės globojama tarptautinė konferencija „Saugumo situacija Baltijos regione: grėsmės ir atsakas“. Pagrindinis konferencijos tikslas - išskirti pagrindinius saugumo iššūkius regione ir apsvarstyti galimus jų sprendimo būdus, kartu įtraukiant Lietuvos nevyriausybines organizacijas, valdžios institucijas ir tarptautinius veikėjus. Konferencijos prelegentai bei apskritojo stalo dalyviai – šalies ir užsienio politikai, akademinės visuomenės, visuomeninių organizacijų, žiniasklaidos atstovai – diskutavo apie Ukrainos pamokas, galimybes bei būdus stiprinti Lietuvos nepriklausomybės gynybą. Pagrindinį pranešimą skaitė vienas žymiausių JAV karo analitikų ir „Jamestown Foundation“ prezidentas Glenas Howardas.

Peržiūrėti programą
Peržiūrėti galeriją
Žiūrėti video

2014 m. LŠS konferencija „Pilietinė gynyba hibridiniame kare“

Pirmoji Lietuvos šaulių sąjungos organizuota tarptautinė konferencija „Pilietinė gynyba hibridiniame kare“ įvyko 2014 m. lapkričio 21 d. Vilniuje. Konferencijoje, kurią globojo prezidentė Dalia Grybauskaitė, pagrindinį pranešimą skaitė žurnalo „The Economist“ redaktorius Edwardas Lucasas, dalyvavo NATO institucijų, Lietuvos, Ukrainos, Estijos, Italijos ekspertai.

Peržiūrėti programą
Peržiūrėti galeriją
Žiūrėti video